Modem, kelime olarak modulation ve demodulation kelimelerinin birleşiminden oluşur. Modemlerin basit olarak görevi; bilgisayarınızın, telefon hattınızdan gelen özel sinyaller aracılığıyla, bilgi alıp vermesini sağlamaktır. Telefon hattınızdan gelen sinyaller, analog sinyal olduğu için bilgisayarınız bunu algılayamaz. Modemler; telefondan gelen analog sinyalleri dijitale, bilgisayardan alınan dijital sinyalleri ise analoga çevirerek veri aktarımına aracılık ederler. Bu ürünler; fax alıp göndermek, farklı yerlerdeki bilgisayar ve yazıcılarınızı birbirlerine veya büyük ağlara bağlamak için de bir kullanılabilir.

Modem Fiyatları

Modem fiyatları; modemin bağlantı şekline, sinyal gücüne ve desteklediği altyapı teknolojisine göre değişiklik gösterebilir. Kablolu modem, bilgisayarınıza bir ethernet kablosu aracılığıyla bağlanırken; kablosuz modem, uzaktan erişim ile dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi internete bağlar. Modemlerin sinyal güçleri 150 Mbps ile 1750 Mbps arasında değişir. Kablolu veya kablosuz modeminizin üzerinde bulunan port sayısı, ethernet kablosu aracılığıyla kaç bilgisayarın tek modeme aynı anda bağlanabileceğini gösterir.

ADSL altyapısını destekleyen modem modelleri ile çok daha hızlı internet erişimini sağlayan VDSL altyapısını destekleyen modem modelleri, birbirinden farklı yapıdadır. VDSL altyapısının desteklediği dual bant özelliği ise internet sinyallerinizi 5 Ghz frekans bantından almanızı sağlayarak bağlantınızda kopma ve kesilme olmasını engeller. Bu özelliklerin yanı sıra, uzak noktalara modeminizin erişmesini sağlayan router özelliği her modemin içinde yoktur.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modemler; dahili ve harici olmak üzere iki çeşittir. Dahili ürünler, bilgisayarınızın, tabletinizin veya cep telefonunuzun içinde bulunan bir karttır. Bu teknoloji, akıllı telefonları kişisel bağlantı noktalarına dönüştürür. Dahili kartlar, bilgisayarınızın veya aygıtınızın ana veri yoluna monte edilebildiklerinden dolayı bağlantı performansları daha iyidir. Harici modemler ise, kartın bir kasa içine konularak cihaza dönüştürülmüş halidir. Harici modemlerin dahili modemlerden temel farkı; bağlantı, upload ve download sinyallerinin dışarıdan görülebilmesidir. Harici modem modelleri, ayrı bir cihaz olduklarından her yere taşınabilirler. Bu ürünler, üzerlerinde bulunan antenler sayesinde modeminizin bilgisayarınıza daha güçlü sinyal göndermesini sağlar.

Harici modem modelleri desteklediği internet altyapısına göre; ADSL modem, VDSL modem ve uydunet modem olarak üçe ayrılırlar. ADSL modem, verileri bakır telefon hattından gelen sinyaller aracılığıyla alırken, VDSL modem modelleri bu sinyalleri fiber optik kablolardan alırlar. Uydu net modem türü ise veri transferinde kablolu televizyondan gelen sinyalleri kullanırlar.

Doğru Modem Çeşidini Seçmek

Kablolu modemler, daha eski teknoloji olsa da kablosuz modemlere göre daha iyi performans gösterebilirler. Ancak günümüzde daha çok diz üstü bilgisayar veya tablet gibi taşınabilir cihazlar kullanıldığından, modemlerin de artık kablosuz olması tercih edilmektedir. Kablolu veya kablosuz olması fark etmeksizin tüm modem türleri, internet altyapınızın desteklediği hızda hizmet verebilirler. Eğer evinizde veya ofisinizde birden fazla bilgisayar modeme bağlanacaksa mutlaka port sayısı yüksek olan modemlerden almanız gerekir.

VDSL modem, ADSL altyapısını destekler ancak ADSL modem, VDSL teknolojisini desteklemez. İnternet bağlantınız VDSL düzeyinde olduğu halde, ADSL modem satın alırsanız internet sağlayıcınızdan sınırlı oranda verim alabilirsiniz. Eğer VDSL modeminizde dual bant özelliği yoksa frekansınız ADSL modemlerin kullandığı 2.4 Ghz de kalacaktır. Bu durumda internet hızınız ve modeminizin performansı ADSL modem kadar olacaktır.

İnternet paketinizin bağlantı hızı, modeminizin bağlantı hızından düşükse ulaşabileceğiniz maksimum hız internet paketinizin hızı düzeyinde olacaktır. Modeminizin hızı 1300 Mbps olsa bile istediğiniz performansı alamazsınız. Aynı şekilde internet bağlantı hızınız yüksek, ancak modeminiz eski model ise internet hızınız yine yavaş olacaktır. Son yıllarda üretilen modemlerin hepsinde şifreleme özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda fire-wall özelliği de olan bir modem satın alırsanız, korsan ve solucan yazılımlardan daha rahat korunabilirsiniz.

Contact us

Find us at the office

Trailor- Verkamp street no. 63, 81415 Zagreb, Croatia

Give us a ring

Dezha Manci
+38 695 645 231
Mon - Fri, 8:00-22:00

Reach out